o]wolności rodziców

Home / o]wolności rodziców

5 zmysłów. Imaginarium 2017

Wydawać by się mogło, że chociaż rodzicem zostaje się na całe życie, fazy matkowania dzieciom dosyć płynnie się zmieniają. Po kilkunastu latach zmiany pieluch, prania koszulek i wypisywania usprawiedliwień pojawić się może syndrom “pustego gniazda”. I traktujemy taki stan rzeczy jako normalność. Świat jednak często odwraca się do standardów plecami.

Osoba z niepełnosprawnością potrzebuje wyjątkowej opieki, często pomocy ponad możliwości “normalnego człowieka”. Rodzice takich osób niejednokrotnie przenoszą góry, cofają bieg rzeczy, rzeki i jakimś cudem potrafią być w pogotowiu 24/7. Oto prawdziwi superbohaterowie, których jedyną zapłatą niejednokrotnie pozostaje działający cuda wdzięczny uśmiech dziecka. Tylko rodzic wie, ile kosztuje takie codzienne poświęcenie.

Co dla rodziców osób z niepełnosprawnościami oznacza słowo “wolność”? Dlaczego tak bardzo nie doceniamy w społeczeństwie tego absolutnego wyrzeczenia się własnego życia? Czy rodzice muszą pozostać “niewidzialni” społecznie? Jest wiele pytań, które chcielibyśmy zadać, wiele spraw, w których można pomóc. Do projektu zapraszamy w tym roku nie tylko dzieci, ale i rodziców, którzy w współpracy z grafikami stworzą kampanię społeczną.