O projekcie
Projekt 5 zmysłów dedykowany osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom, gości w Wielkopolsce od siedmiu lat. Co roku w trzydziestu miejscowościach na terenie całego województwa odbywa się ponad 600 godzin tematycznych warsztatów, których głównym zadaniem jest szerzenie dostępu do wydarzeń kulturalnych. Zaproszeni przez nas polscy i zagraniczni artyści prowadzą kilkudniowe zajęcia dotyczące m.in. takich dziedzin jak: fotografia, film, reportaż, muzyka i teatr. Podczas warsztatów starają się rozmawiać z uczestnikami na ważne i aktualne tematy, rozbudzają w nich pasję i ciekawość, dzieląc się swoim doświadczeniem.
Od lat podejmujemy kluczowe tematy związane ze społeczeństwem i funkcjonowaniem w nim osób z niepełnosprawnością. Pojęcia takie jak dyskryminacja, nietolerancja czy tabuizacja ani nam, ani uczestnikom warsztatów nie są obce. W ósmej edycji 5 zmysłów warsztaty prowadzone przez artystów-grafików, malarzy i ilustratorów poświęcone będą rozmowom o]wolności. Odwiedzimy 30 wielkopolskich ośrodków terapii zajęciowej, pojawimy się w szkołach średnich oraz na szkoleniach dla instruktorów i rodziców. Dotrzemy do rodzin osób z niepełnosprawnością, sprawdzimy gdzie sięgają granice ich wolności wyboru i wolności słowa.
Celem projektu 5 zmysłów o]wolności jest dążenie do wyrównywania szans społecznych oraz nagłaśnianie problemów osób z niepełnosprawnością. Tematyka wolności okazuje się wyjątkowo aktualna w kontekście niepełnosprawności i związanych z nią ograniczeń, jak również w odniesieniu do współczesnej Polski pełnej iluzorycznej tolerancji oraz politycznych podziałów. Zdanie uczestników warsztatów jest dla nas bardzo ważne, dlatego po raz kolejny postaramy się wzmocnić ich głos. Jednym z elementów naszej strategii będzie kampania społeczna stworzona przez rodziców osób z niepełnosprawnością we współpracy ze znanymi artystami.
Marginalizacja życia społecznego dotyczy w Polsce ponad 4 mln osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów, którzy [pozbawieni pomocy] znaleźli się poza nawiasem społeczeństwa.
Podczas projektu 5 zmysłów opowiadamy [o] granicach Wolności. Trzeba ją nieustannie badać, pilnować jej znaczenia, czasem o nią walczyć lub przypominać o jej istnieniu. Postaramy się zdefiniować wolność na nowo korzystając z języka obrazu, będziemy prowadzić rozmowy na wolne tematy. Po raz kolejny złączymy ze sobą różne środowiska, zburzymy sztuczne uprzedzenia. Nie damy się wypchnąć poza nawias.
Wydawnictwo
Wydawnictwo 5 zmysłów to broszura edukacyjna wydawana co roku jako podsumowanie projektu. Każda edycja to kolejna książeczka wypełniona fotografiami Marka Lapisa, tekstami i rysunkami stworzonymi przez uczestników warsztatów, a także scenariuszami warsztatów i artykułami na temat dobrych praktyk edukacyjnych. Od teraz wszystkie dostępne będą do pobrania na stronie projektu 5 zmysłów. Zapraszamy do wolnej lektury!
Mecenat





Projekt „5 zmysłów” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Wojewody Wielkopolskiego, Miasta Poznań oraz Powiatu Poznańskiego.