O projekcie

Projekt 5 zmysłów dedykowany osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom, gości w Wielkopolsce od siedmiu lat. Co roku w trzydziestu miejscowościach na terenie całego województwa odbywa się ponad 600 godzin tematycznych warsztatów, których głównym zadaniem jest szerzenie dostępu do wydarzeń kulturalnych. Zaproszeni przez nas polscy i zagraniczni artyści prowadzą kilkudniowe zajęcia dotyczące m.in. takich dziedzin jak: fotografia, film, reportaż, muzyka i teatr. Podczas warsztatów starają się rozmawiać z uczestnikami na ważne i aktualne tematy, rozbudzają w nich pasję i ciekawość, dzieląc się swoim doświadczeniem.

Od lat podejmujemy kluczowe tematy związane ze społeczeństwem i funkcjonowaniem w nim osób z niepełnosprawnością. Pojęcia takie jak dyskryminacja, nietolerancja czy tabuizacja ani nam, ani uczestnikom warsztatów nie są obce. W ósmej edycji 5 zmysłów warsztaty prowadzone przez artystów-grafików, malarzy i ilustratorów poświęcone będą rozmowom o]wolności. Odwiedzimy 30 wielkopolskich ośrodków terapii zajęciowej, pojawimy się w szkołach średnich oraz na szkoleniach dla instruktorów i rodziców. Dotrzemy do rodzin osób z niepełnosprawnością, sprawdzimy gdzie sięgają granice ich wolności wyboru i wolności słowa.

Celem projektu 5 zmysłów o]wolności jest dążenie do wyrównywania szans społecznych oraz nagłaśnianie problemów osób z niepełnosprawnością. Tematyka wolności okazuje się wyjątkowo aktualna w kontekście niepełnosprawności i związanych z nią ograniczeń, jak również w odniesieniu do współczesnej Polski pełnej iluzorycznej tolerancji oraz politycznych podziałów. Zdanie uczestników warsztatów jest dla nas bardzo ważne, dlatego po raz kolejny postaramy się wzmocnić ich głos. Jednym z elementów naszej strategii będzie kampania społeczna stworzona przez rodziców osób z niepełnosprawnością we współpracy ze znanymi artystami.

Marginalizacja życia społecznego dotyczy w Polsce ponad 4 mln osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów, którzy [pozbawieni pomocy] znaleźli się poza nawiasem społeczeństwa.

Podczas projektu 5 zmysłów opowiadamy [o] granicach Wolności. Trzeba ją nieustannie badać, pilnować jej znaczenia, czasem o nią walczyć lub przypominać o jej istnieniu. Postaramy się zdefiniować wolność na nowo korzystając z języka obrazu, będziemy prowadzić rozmowy na wolne tematy. Po raz kolejny złączymy ze sobą różne środowiska, zburzymy sztuczne uprzedzenia. Nie damy się wypchnąć poza nawias.

Dla mediów

Sekcja „Dla mediów” jest przeznaczona dla dziennikarzy zainteresowanych działalnością Projektu 5 zmysłów.
Znajdą tutaj Państwo materiały informacyjne oraz zdjęcia i materiały graficzne.

Kontakt:
joanna@5zmyslow.pl

LINKI:    LOGO1    LOGO2     LOGO3    FOTO 2    FOTO 3

Wydawnictwo

Wydawnictwo 5 zmysłów to broszura edukacyjna wydawana co roku jako podsumowanie projektu. Każda edycja to kolejna książeczka wypełniona fotografiami Marka Lapisa, tekstami i rysunkami stworzonymi przez uczestników warsztatów, a także scenariuszami warsztatów i artykułami na temat dobrych praktyk edukacyjnych. Od teraz wszystkie dostępne będą do pobrania na stronie projektu 5 zmysłów. Zapraszamy do wolnej lektury!

Mecenat

Projekt „5 zmysłów” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Wojewody Wielkopolskiego, Miasta Poznań oraz Powiatu Poznańskiego.